24 Nisan 2009 Cuma

Bir bardak kolanın vücudumuza olan zararları


BİR BARDAK KOLA'NIN VÜCUDUMUZA ETKİSİ Kolayı çoğumuz severiz. Peki kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

İşte cevabı… Prof. Dr. Ayşe Akın Cosmotürk'e bir bardak Kola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin 'SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİNİ' anlattı...

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

40 dakika: Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür kan basıncınız yükselir karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek.
Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz.
Şeker ihtiyacını takiben kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)
NOT:BU YAZI ALINTIDIR KOLANIN ZARARLARINI KENDİ SİTEMDEDE DİLE GETİRMEK İSTEDİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder